دوره ی اول متوسطه (پایه ی هفتم ) مدرسه ی نبوت بندر انزلی

سوالات درس ، انیمیشن های درسی ، پاورپوینت های اموزشی ، زندگی نامه های بزرگان و مطالب مربوط به پایه ششم و هفتم

دوره ی اول متوسطه (پایه ی هفتم ) مدرسه ی نبوت بندر انزلی

سوالات درس ، انیمیشن های درسی ، پاورپوینت های اموزشی ، زندگی نامه های بزرگان و مطالب مربوط به پایه ششم و هفتم

گلبولهای سفید ، گلبولهای قرمز

نویسنده ی سایت : محمد رضا بابائی | سه شنبه, ۲۴ بهمن ۱۳۹۱، ۰۴:۴۸ ق.ظ | ۳ نظر

انواع سلولهای خون: گلبولهای سفید ، گلبولهای قرمز و پلاکتها

گلبولهای سفید این گلبولها در مغز استخوان ، تیموس ، گره‌های لنفاوی و طحال تولید می‌شوند گلبولهای سفید کلیه اجزای یک سلول جانوری را دارند و همه نوع فعالیتهای حیاتی را انجام می‌دهند. تعداد گلبولهای سفید در هر میلیمتر مکعب خون انسان در حدود هفت هزار است که در مقایسه با تعداد گلبولهای قرمز این مقدار بسیار کم است. گلبولهای سفید به دو گروه گرانولوسیت (دانه‌دار) و آگرانولوسیت (بدون دانه) تقسیم می‌کنند.

گرانولوسیتها هسته چند قسمتی و سیتوپلاسم آنها دانه‌دار است و 70 درصد از گلبولهای سفید خون را تشکیل می‌دهند. این گلبولها خاصیت بیگانه خواری دارند و به هنگام گردش در خون ، باکتریها و سایر مواد خارجی را با ایجاد پاهای کاذب و عمل فاگوسیتوز به درون خود می‌کشند و آنها را هضم می‌کنند و از بین می‌برند. این گلبولها همچنین می‌توانند از میان سلولهای پوششی جدار مویرگها عبور کرده و وارد فضای بین سلولی شوند و این عمل سلولهای سفید را دیاپدز می‌گویند. گرانولوسیتها به سه گروه تقسیم می‌شوند.

نوتروفیلها

سلولهای کروی ، هسته دارای دو یا چهار لب پیوسته به هم توسط رشته‌های باریک است. 15 - 12 میکرومتر قطر دارند. و کار فاگوسیتوز (ریزه خواری) جانداران میکروسکوپی را انجام می‌دهند.

 

بازوفیلها

سلولهای کروی ، هسته با دو لب نامشخص و 12 - 10 میکرومتر قطر دارند. و هیستامین که باعث التهاب بافتها می‌شود و هپارین که جلوگیری از تشکیل لخته می‌کند را آزاد می‌سازند.

ائوزینوفیلها

سلولهای کروی ، هسته‌ها اغلب دو لب دارند، 12 - 10 میکرومتر قطر دارند و مواد شیمیایی که باعث کاهش التهاب می‌شود ترشح می‌کنند و به کرمهای انگلی معینی حمله می‌کنند.

آگرانولوسیتها هسته نسبتا درشت و سیتوپلاسم یکنواخت دارند و شامل لنفوسیتها و مونوسیتها هستند.

لنفوسیتها

سلولهای کروی با هسته گرد ، سیتوپلاسم تشکیل حلقه باریک را در اطاف هسته می دهد 8 - 6 میکرومتر قطر دارند. لنفوسیتها در افراد بالغ حدود 25 درصد از گلبولهای سفید را تشکیل می‌دهند. و بیشتر در دستگاه لنفاوی یافت می‌شوند. لنفوسیتها دو نوعند : نوع B که در مغز استخوان تولید و بالغ می‌شوند. اما در گره‌های لنفاوی جای می‌گیرند و نوع T که پس از ساخته شدن در مغز استخوان در تیموس مراحل رشد و نمو خود را طی می‌کنند.

ظاهر لنفوسیتها T , B در زیر میکروسکوپ بهم شبیه است اما فاصله‌های آنها متفاوت است. سلولهای B آنتی کور (پادتن) ترشح می‌کنند. آنتی کورها ملکولهای پروتئینی و از نوع گلوبولین‌ها هستند. سلولهای T بر خلاف سلولهای B در سطح فرد گیرنده‌های آنتی کور مانندی دارد که به کمک آنها به آنتی ژن میکروبها می‌چسبند. بدین ترتیب سلولهای T متحرک هستند و خود به محل عفونت یافته می‌روند.

مونوسیتها

سلولهای کروی یا نامنظم می‌باشند. هسته‌ها گرد یا کلیدی شکل و یا نعل اسبی شکلند. نسبت به لنفوسیتها ، سیتوپلاسم بیشتری دارند. 15 - 10 میکرومتر دارند. در خون به عنوان سلولهای فاگوسیت کننده عمل می‌کنند دستگاه گردش خون را ترک کرده و تبدیل به ماکروفاژها می‌شوند که باکتریها ، سلولهای مرده ، اجزای سلولی و بقایای درون بافتی را فاگوسیتوز می‌کنند در بدن بخصوص در کبد ، طحال و گره‌های لنفاوی یافت می‌شود.

گلبولهای قرمز گلبولهای قرمز (اریتروسیتها) به شکل دیسکهای مقعرالطرفین ، بدون هسته و 8 - 7 میکرومتر قطر را دارند در انتقال اکسیژن و دی‌اکسید کربن دارند و به تعداد تقریبی 5 میلیون در هر میلیمتر مکعب خون یافت می‌شوند گلبولهای قرمز زنده‌اند و مواد غذایی را از راه تخمیر بدست می‌آورند، زیرا میتوکندری ندارند و همچنین هسته متوسط گلبولهای قرمز 120 روز است برای اینکه میزان گلبولهای قرمز در خون ثابت بماند باید در هر ثانیه حدود یک میلیون گلبول قرمز در مغز استخوان ساخته شود. گلبولهای قرمز در دوره جنینی در کبد به طحال و گره‌های لنفاوی ساخته می‌شود اما در ماههای آخر دوره جنینی و پس از تولد تنها در مغز قرمز استخوان بوجود می‌آید.

در مغز استخوان بافت زاینده‌ای وجود دارد که با چند تقسیم سلولی گلبولهای قرمز را می‌سازد. سلولهای زاینده در ضمن این تغییرات هسته خود را از دست می‌دهند و مقداری زیادی هموگلوبین در ستوپلاسم خود می‌سازند. فعالیت ماهیچه‌ای ، صعود به ارتفاعات و گرم شدن هوا تولید گلبولهای قرمز را افزایش می‌دهد سلولهای مولد گلبولهای قرمز در مغز استخوان نسبت به اشعه ایکس بسیار حساسند و کمبود ویتامین B12 ، آهن ، مس در غذا نیز موجب کاهش تولید گلبولهای قرمز می‌شوند.

پلاکتها این سلولها بسیار ریزند و شامل قطعات سلولی که بوسیله غشای سلولی است احاطه شده است و حاوی دانه‌هایی می‌باشند 5 - 2 میکرومتر قطر دارند. و در عمل انعقاد خون نقش دارند و مواد شیمیایی لازم را برای لخته خون آزاد می‌کنند .

تو دیگه یک گلبول سفیدی.

همه ملت میدونیم که مکانیزم دفاعی بدن اینطور تعریف شده که تو کاملی ،اجازه نده چیزی به تو اضافه بشه و اگر شد بیرونش کن.واسه همینه که اگه گلوله میخوره طرف باس زود درش یارن چون گلبولای سفید بش حمله میکنن...اگه سرما بخوری گلبولای سفید به ویروس حمله میکنن،اگه عضو جدید اضافه کنی بدن پسش میزنه چون گلبولای سفید بش حمله میکنن حتی اگه یه عضو حیاتی مثه قلب باشه به عبارتی گلبول سفید با هر تغییری مخالفه چون اینطور تنظیم شده که سیستمی که توش زندگی میکنه کامله.

روح و شخصیت ما آدما هم بعضا تو زندگی نقش گلبول سفیدو به خودش میگیره و در برابر هر تغییری عکس العمل نشون میده یعنی نصف عمرت که میگذره شخصیتت میشه عین رفتار سیستم دفاعی بدنت و شاید بخوای خیلی چیزا رو تغییر بدی اما...@

فکر میکنی بتونی برا روحت نقش گلبول قرمز رو بازی کنی...غداش بدی...هواش بدی؟

ماساژ از راه های مختلفی چون افزایش جریان خون در مفاصل، در درمان کشیدگی، خشکی و گرفتگی عضلا ت نقش به سزایی دارد. بررسی ها نشان می دهد که ماساژ بدن به صورت مداوم سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده، باعث تولید گلبول سفید می شود. ماساژ باعث آرامش فرد و افزایش انرژی ذهنی او می شود.همچنین باعث می شود تا شما در کار خود فعال تر و موثر تر عمل کنید.

مردان پرخاشگر ، گلبول سفید بیشتری دارند!

به گفته دانشمندان آمریکایی ، مردانی که روحیه نسبتا پرخاشگرانه دارند، احتمالا نسبت به همتایان آرام‌تر خود ، دستگاه ایمنی قوی‌تری دارند. محققان ، سطح پرخاشگری 4415 سرباز شرکت کننده در جنگ ویتنام را ، به سلامت و تعداد گلبولهای سفید آنها ارتباط دادند. به گفته یکی از این محققان ، مردانی که جدلها و نزاعهایی با قانون داشته‌اند، نسبت به کسانی که به ندرت پرخاشگری می‌کنند، گلبول سفید بیشتری دارند.

همان طور که می‌دانید، این گلبولها نقشی اساسی را در دستگاه ایمنی بدن ایفا می‌کنند. با این همه ، سطوح بالایی پرخاشگری ، فواید بیشتری را از لحاظ ایمنی نصیب شخص نمی‌کند. در طول تاریخ ، داشتن روحیه خشن و پرخاشگرانه ، برای شکار ، محافظت از کودکان و نبرد با حیوانات درنده ، لازم و حیاتی بوده است. یکی از محققان می گوید، کسانی که در چنین اموری درگیرند، دستگاه ایمنی قوی‌تری را در خود ایجاد می‌کنند، چون احتمال صدمه دیدن یا بیمار شدن، در آنها بیشتر است.

 

خون چیست؟

بدن انسان از بافت های متعددی مانند بافت پوششی، بافت عضلانی، بافت استخوانی و بافت خون تشکیل شده است . سیستم خونساز اولین بار در هفته سوم جنینی فعال شده و اولین محل خونسازی مزانشیم کیسه زرده است. سپس کبد و طحال به عنوان محل های خونسازی وارد عمل شده و سرانجام در نیمه انتهایی دوران جنینی مغز استخوان به صورت پیشرونده به عنوان محل اصلی تولید سلول های خونی شروع به فعالیت نموده و از نقش کبد و طحال در این امر بتدریج کاسته می گردد. بنابراین در انتهای زندگی جنینی مغز استخوان محل اصلی خونساز بوده و به میزان اندک در کبد و طحال نیز خونسازی مشاهده می گردد. بلافاصله پس از تولد خونسازی در کبد متوقف شده و مغز استخوان محل اصلی تولید گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها می شود. هنگام تولد تمامی فضای مغز استخوان توسط مغز استخوان فعال یا قرمز خونساز اشغال شده است اما در بزرگسالان خون فقط در مغز استخوان های جمجمه، فقرات، دنده ها، شانه و لگن تولید می شود. خون یک بافت زنده مایع است. این مایع قرمز رنگ حدود 8 درصد وزن بدن را تشکیل می دهد . یک فرد بالغ با وزن حدود 70 کیلوگرم به طور متوسط 5 لیتر خون دارد. مقدار خون بدن هر فرد بستگی به وزن او دارد به طوریکه در مردها به ازای هرکیلوگرم وزن بدن ، 70 میلی لیتر و در زن ها 65 میلی لیتر خون وجود دارد.

 

ترکیب خون

 خون از دو قسمت تشکیل شده است:

قسمت پلاسمایی یا غیر سلولی : مایعی که سلول های خون در آن وجود دارد و 55 درصد حجم خون را تشکیل می دهد. از این مقدار 50 درصد آب و 5 درصد باقیمانده موادی مانند قندها، پروتئین ها، چربی ها، املاح ، مواد آلی ، هورمون ها و عوامل انعقادی و غیره می باشد. پلاسما مواد غذایی جذب شده از دستگاه گوارش را به بافت ها و سلول های بدن رسانده و مواد زاید آن ها را جهت دفع به کلیه و کبد حمل می کند. 2- قسمت سلولی : بدن انسان از واحدهای میکروسکوپی به نام سلول تشکیل شده است که با چشم قابل رویت نیستند. سلول ها در اکثر بافت ها به یکدیگر چسبیده اند ولی در خون سلول ها در پلاسما غوطه ور هستند.

عناصر سلولی که حدود 45 درصد حجم کل خون را تشکیل می دهند شامل موارد زیر می باشد:

1- گلبول های قرمز : به شکل صفحات گرد مقعرالطرفین می باشند و از دو قسمت غشای سلولی و سیتوپلاسم تشکیل شده اند. سیتوپلاسم حاوی رنگدانه هموگلوبین است که سرشار از آهن بوده و رنگ قرمز خون به علت وجود هموگلوبین می باشد. وظیفه گلبول قرمز حمل اکسیژن از ریه ها به سلول ها و حمل دی اکسید کربن جهت دفع ا ز سلول های بدن به ریه هاست . در هر میلی متر مکعب خون حدود 4 تا 5 میلیون گلبول قرمز وجود دارد. طول عمر گلبول قرمز در بدن 120-100 روز می باشد و محل ساخته شدن آن در مغز استخوان است.

 

2-گلبول های سفید: یک درصد حجم خون را تشکیل می دهند. اندازه آن از گلبول قرمز بزرگ تر است. این سلول ها نقش مهمی در سیستم دفاعی بدن علیه عناصر عفونی خارجی از جمله باکتری ها ، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها ایفا می کنند . در هر میلی متر مکعب خون بین4000 تا 10000 گلبول سفید وجود دارد. این سلول ها دو دسته هستند : تک هسته ای که در بافت های لنفاوی مانند غدد لنفاوی ، لوزه ها ، طحال ، کبد و مغز استخوان ساخته می شود و چند هسته ای که در مغز استخوان ساخته می شوند. طول عمرگلبول های سفید چند هسته ای در بدن بسیار کوتاه است ( چند ساعت تا چند روز) ولی تک هسته ای ها عمر طولانی تری دارند.

3.پلاکت ها : کوچکترین سلول های موجود در خون هستند و در مغز استخوان ساخته می شوند که در عمل انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی نقش دارند . بطور طبیعی در هر میلی متر مکعب از خون بین 150 تا 450 هزار پلاکت موجود است و طول عمر آنها بین 10 تا 18 روز می باشد

نقص یا هر گونه اختلال در ساختار یا عملکرد اجزای خون موجب بیماری می شود. این بیماری ها بر اساس جزیی از خون که تحت تاثیر قرار گرفته است طبقه بندی می شود. برای مثال بیماری های گلبول های قرمز خون ، گلبول های سفید خون و انعقاد خون.

 یکی از شایعترین بیماری های خونی آنمی یا کم خونی است که در آن تعداد کمی سلول قرمز وجود داشته یا سطح هموگلوبین پایین است . مهمترین علامت آنمی خستگی به علت عدم توانایی حمل اکسیژن توسط این سلول هاست. از جمله مهمترین انواع آنمی، کم خونی فقر آهن است که در آن مغز استخوان به علت کمبود آهن توان تولید تعداد کافی سلول قرمز را ندارد. در آنمی همولیتیک ، بدن فرد بیمار به دلایلی سلول های قرمز خون را به سرعت از بین می برد. در تالاسمی ماژور سلول های قرمز خون تقریبا بلافاصله پس از تولید از بین می روند و مغز استخوان توانایی جایگزینی آنان را ندارد . در ذیل به معرفی دو بیماری مهم خونی که به کرات نیازمند تزریق فرآورده های خونی هستند اشاره می شود

تالاسمی:

تالاسمی یک بیماری ارثی خونی است که در بسیاری از کشورها مخصوصا نواحی مدیترانه و خاورمیانه و آسیا مشاهده می شود. در نوع شدید آن که تالاسمی ماژور نام دارد ژن مربوط به بیماری از پدر و مادر به فرزند منتقل می گردد. در تالاسمی ماژور گلبول های قرمز خون ناهنجار و غیر طبیعی هستند و عمر معمولی 120 روز خود را طی نکرده و خیلی زود در مراحل ابتدای تشکیل در مغز استخوان یا پس از آن در طحال منهدم شده و فرد دچار کم خونی و رنگ پریدگی می گردد. تنها درمان این بیماران تزریق خون مکرر ( هر سه تا چهار هفته یکبار ) و کاهش آهن اضافی در بدن که به دنبال تزریق خون های مکرر پیش می آید، می باشد. زندگی این بیماران وابسته به تزریق خون می باشد و چنانچه این افراد خون دریافت نکنند از بین خواهند رفت.

بیماری هموفیلی

 هموفیلی اختلالی ارثی و مادرزادی خونریزی دهنده است . در این بیماری یکی از فاکتورهای مسوول ایجاد لخته خون وجود ندارد یا مقدار آن بسیار کم است. هموفیلی یک بیماری ارثی وابسته به جنس بوده که خانم ها ناقل آن هستند و تظاهرات خونی بیماری هموفیلی فقط در جنس مذکر دیده می شود. احتمال به دنیا آوردن کودک هموفیل برای مادری که حامل ژن هموفیلی است 25 درصد است.

هنگامی که فرد هموفیل مجروح می شود زمان خونریزی اش طولانی تر خواهد بود. این بیماران با هر ضربه و فشار و گاهی خود بخود دچار خونریزی های شدید مخاطی ، عضلانی ، مفصلی و غیره می شوند. خونریزی در اعضای حیاتی مانند مغز و ریه گاهی باعث مرگ بیمار شده و در عضلات و مفاصل باعث تخریب مفصل، محدودیت حرکتی و از کار افتادگی می گردد. در گذشته اکثر بیماران هموفیلی از کودکی با عصا و صندلی چرخدار حرکت می کردند اما امروزه با درمان های نوین و پیشگیری از خونریزی ها به ویژه خونریزی های مفصلی ، این بیماران می توانند زندگی نسبتا طبیعی داشته باشند.

هموفیلی به دو شکل دیده می شود هموفیلیA که شایعترین نوع هموفیلی و در اثر کمبود فاکتور 8 انعقادی است و هموفیلی B که شیوع کمتری دارد و در اثر کمبود فاکتور انعقادی 9 ایجاد می شود. درمان این بیماران با استفاده از فرآورده های پلاسمایی تهیه شده از خون های اهدایی است.

علاوه بر این بیماران ، قربانیان تصادف ، بیماران مبتلا به سرطان و سوختگی شدید یا نوزادان مبتلا به زردی شدید یا بیماران نیازمند پیوند اعضا و ... نیز برای ادامه حیات نیاز به تزریق خون و فرآورده های آن پیدا می کنند. با وجود پیشرفت های گسترده در علم پزشکی هنوز هیچ ماده ای که بتواند به طور کامل جایگزین خون یا فرآورده های آن شود ساخته نشده است. بنابراین تنها راه نجات این بیماران اهدای خون توسط انسان های داوطلب نوعدوستی است که بدون هیچگونه چشمداشتی برای کمک به همنوعان خود، به طور مرتب خون اهدا می کنند. سازمان انتقال خون با تهیه فرآورده های مختلف از خون های اهدا شده یاری رسان این بیماران است

 • نویسنده ی سایت : محمد رضا بابائی

نظرات  (۳)

عالی و کامل بود.
ادامه بده..
عالی بود ومن هم امیدوارم دروازه بان شوی..............
 • سوگند سپهری
 • سلام من تو این زمینه نیاز به اطلاعات دارم اگه میتونید به ایمیل و وبسایتم بیاید؟

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی